Satılık Kedi İlanları

Cinsiyeti ve türü fark etmeksizin her kedi sevgi doludur. Birçok evin güzel bir neşe kaynağı olan bu dostlar, kedi sahiplenme için birçok kişinin ilgisini çeker.

Eğer satın almak istiyorsanız burada ilk bilmeniz gereken cins kedilerin satın alındığıdır. Örneğin,

1. American Bobtail,

2. American Curl,

3. Australian Mist,

4. British Shorthair,

Bunlar arasındadır. Ancak 200 TL’ye kedi almak istiyorsanız, bunun cins olmayacağını bilmeniz gerekir. Zira bu rakamlar binli fiyatların çok yukarısındadır. Bunun en temel nedeni cins olmasıdır. Ayrıca,

1. Cinsiyeti,

2. Yaşı,

3. Aşılarının olup olmadığı,

4. Kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı,

Gibidir. Zira kediniz kısırlaştırılmamışsa dünyaya yeni yavru kediler getirebilir ve bu durum başlı başına fiyat artışına neden olur. Ancak tekir olarak bilinen normal bir kedi almak istiyorsanız, yavrularını bile ücret vermeden sahiplenebilirsiniz.

Barınaktan Kedi Alınır Mı?

Eğer kedi almak istiyor ancak para vermeyi arzulamıyorsanız, ilk seçeneğiniz barınaktır. Ancak buradaki dostlarımızın cins olmadığını bilmeniz gerekir.

Barınaktan kedi almak, herhangi bir yerden yapılabilir. Burada bilmeniz gereken ilk şey, bazı şartların olduğudur. Barınak bunları öğrendikten sonra size hangi kediyi/kedileri sahiplenmek istediğinizi soracaktır.

Ardından bir form vererek, doldurmanızı talep edecektir. Hepsini tamamladığınızda tek yapmanız gereken, yeni dostunuzla beraber evin yolunu tutmadır.

İnternetten Kedi Alınır Mı?

Yaşadığınız yerde barınağın nerede olduğunu bilmiyorsanız veya gitmek zor geliyorsa, internetten kedi almanız da mümkündür. Burada ücretsiz ya da ücretli kediler gerek sosyal medya ağlarında, gerekse farklı sitelerden bulunabilir. Safkan kedi ırkları istiyorsanız, bir meblağ vermeniz gerektiği hatırlanmalıdır.

Ancak burada fiyatları çok düşük beklememeniz gerekir. Örneğin Scottish Fold kedi yavrularına âşıksanız, dişilerde 5500 – 10000 erkeklerde ise 4500-8000 Türk Lirasını tek seferde gözden çıkarmanız gerekir.

Kedi Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Eğer yeni bir kedi sahibiyseniz, dostlarımız hakkında birçok konuyu bilmemeniz oldukça normaldir. Burada öncelikle tıpkı insanların olduğu gibi, kendilerinin de doktorları olduğu bilinmelidir. Bir kedi almışsanız vakit kaybetmeden bir veterinere götürmeniz şarttır.

Böylece sağlık sorunlarını öğrenebilir, aşılarını yaptırabilirsiniz. Bazen hayvanlar hakkında acil durumlar olabildiği için veterinerinizin numarasını almak, kısa sürede içinizi rahatlatmanızı sağlayacaktır.

Eğer kedinin aşısı tamsa, veteriner ne zaman getirmeniz gerektiğini size belirtir. Gerek aşılar, gerekse kısırlaştırma ameliyatları çok kısa sürer.

Kediler Nasıl Beslenmelidir?

Kedilerin yaş grupları değiştikçe aldıkları besinler de değişir. Bu sebepse kaç aylıksa/yaşındaysa buna göre mama satın alınmalıdır. Böylece o yaşta alması gereken besin değerlerini sorunsuzca alabilir. Kedi beslenmesi hakkında her kedi farklı zevklere sahiptir.

Dolayısıyla onun sevdiği şeyleri bulana kadar farklı mamalar almanız gerekir. Aksi durumda kediniz yine de besin tüketir. Ancak sevmediği için az yiyecektir. Böylece istediğiniz gibi oyun oynamaz ve daha kolay hasta olabilir.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi Zor Mudur?

Evinde ilk kez evcil hayvan besleyecek olanlar, özellikle tuvalet eğitimini de merak eder. Kediler için bu durum oldukça kolaydır.

Kedilere özel tuvaletler olup, bunlar kabaca kapalı bir kutu şeklindedir ve içerisine kum konulur. Dostunuza burayı bir kez gösterdiğinizde orasının tuvalet yeri olduğunu anlayacaktır. Ardından da endişelenmeniz veya herhangi bir özel eğitim vermeniz gerekmez; zira ihtiyacı oldukça burayı ziyaret eder.

Ancak bu durum, sürekli temizlemeniz durumunda geçerlidir. Eğer kirliyse buraya gelmek yerine evin farklı yerlerini keşfedebilir. Bu durum tuvaletin sıkça kullanılan bir yerde olmasında geçerlidir. Zira bu kap gözden uzak, sessiz yerde konumlandırılmalıdır.

Ayrıca dostunuz kısırlaştırılmamışsa, ergenlik döneminde etrafa kokusunu bırakacaktır. Ancak kısırlaştırma ameliyatı sonrası aniden veya 1-2 gün içerisinde bu duruma son vermektedir. 

Satılık Kedi İlanları