Kedi Satın Al

Evde hayvan beslemek, kişilere psikolojik anlamda destek olan güzel hobilerden biridir. Özellikle kedi sahiplenme bu canlıların sevecen tavırları nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. Günümüzde gerek ücretsiz, gerekse ücretli kedi sahiplenmek mümkündür.

Her ne kadar istisnalar olsa da tekir olarak tabir olan kediler ücretsiz olarak gerek internetten, gerekse barınaktan sahiplenilebilmektedir. Ancak cins kediler için durum böyle değildir. Eğer aklınızda bu türe giren kedilerden birini almak istiyorsanız, ilk olarak kendileri gibi küçük bir fiyata sahip olmadıklarını bilmeniz gerekir.

Bunun bir nedeni, cins kedilerin daha zor bulunmasıdır. Ayrıca kedinin cinsiyeti, türü ve yaşı da fiyatları etkiler. Örneğin dişi bir kedi sıklıkla erkeklere oranla daha yüksek fiyattadır. Yavru kediler daha fazla talep gördüğü için yetişkinlere nazaran fiyatları daha yüksektir.

Eğer kedi satın almak istiyorsanız cins kedilere yönelik sahiplendirme ilanlarını internetten bulmanız mümkündür.

Kedi Nasıl Satın Alınır?

Kedi sahiplenmenin farklı yolları olmakla beraber, cins kedi genellikle internet üzerinden satın alınır. Zira barınaklarda bu türler genellikle yer almaz; ancak olup, olmadıklarına dair siz de doğrudan giderek bakabilirsiniz.

Kedi satın almak istiyorsanız, ilk olarak sosyal medya hesaplarına bakmanız önerilir. Eğer evcil hayvanlara dair açılan gruplara bakarsanız, burada birçok kedi ilanı bulabilirsiniz. Aralarında cins kediler de olabileceği için mesaj atarak bir görüşme başlatabilirsiniz.

Ayrıca internetteki birçok sitede de kedi ilanları vardır. Eğer Google üzerinde kısa bir araştırma yaparsanız, kısa sürede birçok sonuca varmanız mümkündür.

Kedi Satın Almadan Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Birçok kişi kedi satın alırken bir para ödeyeceği için soru sorulmayacağını düşünebilir; ancak bu tamamen yanlıştır. Mevcut sahibi her ne kadar yüksek bir fiyat söyleyecek olsa da, arkadaşının güvenli ellerde olacağını bilmek ister.

Dolayısıyla nerede oturduğunuz, evinizde kimler yaşadığı, ne iş yaptığınız, evden uzun süre ayrılıp ayrılmayacağınız, ayrılırsanız kediye ne olacağı gibi birçok soru sorulur. Özellikle ev ve iş hakkındaki sorular ilk bakışta özel hayata müdahale olarak gelebilir; ancak bunlar kediyi satacak kişiyi ilgilendirir.

Zira vereceğiniz cevaplara göre kedinin güvende olup olmayacağını kolaylıkla öğrenebilir. Bu sebeple kendisine karşı dürüst olmanız önerilir. Soruyu cevaplamayı reddederseniz, basit olarak size kediyi vermeyecektir.

Kedi Satın Alırken Sorulması Gerekenler Nelerdir?

Kedi satın alırken, öncesinde alacağınız kişiye mutlaka sormanız gereken sorular vardır. Bunlardan ilki aşılarının tam olup olmadığıdır. Eğer varsa buna yönelik “kedi karnesi” de olacaktır. Eğer şüpheleniyorsanız bunu göstermesini istemeniz yeterlidir.

Şayet yoksa bilmeniz gereken buna yönelik ücret olduğudur. Yeni sahibi olarak sizin yaptırmanız gerekeceği için bunu belirterek fiyatın az da olsa düşürülmesini talep edebilirsiniz. Bu duruma kısırlaştırma durumu da dâhildir.

Ayrıca her kedinin de tıpkı insanlar gibi beslenme zevkleri vardır. Eğer bunları bilmezseniz, keşfedene dek farklı mamalar deneyip masrafa girmeniz olasıdır. Dolayısıyla sahibine kedi nasıl beslenmeli sorusunu da sorarsanız bundan kurtulabilirsiniz.

Kedi Alındıktan Sonra Nasıl Alıştırılır?

Eğer aldığınız kedi daha önce sahiplenilmişse, büyük olasılıkla 1-2 ay gibi bir süre gerek yeni evine, gerekse size yabancılık çekebilecektir. Bu süreçte üzerine fazla giderseniz, sizden daha fazla soğumasına neden olacağınız için ona özgürlük tanımanız gerekir.

Böylece size yavaş da olsa ısınmaya başlayacaktır. Ona yeni oyuncaklar almanız ve ödül mamaları vermeniz, size ısınmasına yardım edecektir. Örneğin ona bir oyun alanı yapar veya ev alırsanız, sevgiyle karşılayacaktır.

Bu süreçte ona temas etmek isterseniz yavaş yavaş yapmanız gerekir. Eğer kendini çekiyorsa zorlamamak önerilir. 

satılık kedi